Lamine Temperli Cam Nedir?

Korkuluk sistemlerinde camların sıklıkla kullanılmaya başlanmasıyla, bir çok güvenlik zafiyeti ortaya çıkmıştır. Günümüz teknolojisi kullanılarak bu zafiyetler en alt düzeye düşürülmüştür. Korkuluk sistemlerinde kullanılan camlar düz cam kullanılması halinde , kırılmaya ve darbeye karşı dayanıksız olacağından, bunların yerine güvenlik camı olarak bilinen lamine temperli camlar kullanılmaktadır. Firmamız tarafından cam korkuluk yaptırılmasını isteyen tüm müşterilerimize, lamine temperli cam kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.

Lamine Cam Nedir?

Lamine camlar, iki ayrı camın birbirleri ile PVB yardımı ile yapıştırılarak tek cam haline getirilmesine denilmektedir. 2 cam arasında bulunan yapıştırıcı sayesinde, lamine cam kırılsa bile gövdesini yek halde muhafaza edebilmektedir. Böylece güvenlik zafiyeti en alt düzeyde olmaktadır. Lamine camlar için kullanılan camlar, eğer temperlenirse, hem ısıya karşı hem de darbeye karşı dayanıklı olacaklarından, en yüksek güvenlik seviyesini sağlamaktadır.

Firmamız tarafından imalatı yapılan korkuluklarda çeşitli kalınlıklarda ve renklerde lamine ve temperli camlar kullanılmaktadır.
Genellikle korkuluk sistemlerinde;

 • 4mm+4mm lamine temperli cam
 • 5mm+5mm lamine temperli cam
 • 6mm+6mm lamine temperli cam
 • 8mm+8mm lamine temperli cam
 • 10mm+10mm lamine temperli camlar kullanılmaktadır.

Camların renkleri ise, bronz, füme, yeşil, mavi olabilmektedir.

Temperli Cam Nedir?

Temperli camlar korkuluk sistemlerinde sıklıkla kullanılan camlar olup, güvenli camlar kategorisinde bulunmaktadır. Temperli camlar, ısıya ve darbeye karşı yaklaşık olarak düz camlara kıyasla 5 kat daha dayanıklıdır. Dayanıklı olmaları bir çok alanda kullanılmalarına sebebiyet vermiştir. Temperli camlar kırıldıklarında buz parçaları gibi dağıldıklarından, yaralanmalara sebebiyet vermezler.

Temperli Cam Üretimi

Düz camlar kesildikten sonra ısıl işlem makinesine konulur. Yaklaşık olarak 650°C ısıya maruz bırakılan camlar ani bir soğutma işlemine tabi tutulur ve böylece camın dayanıklılığı artırılmış olur. Temperli camlar temper işleminden sonra hiç bir şekilde kesme ve delme işlemine tabi tutulamazlar. Temperli camların en zayıf noktaları kenarlarıdır. Kenardan alacakları sert bir darbeyle kolayca kırılabilirler. Temperli camların darbeye karşı dayanıklılıklarının artırılabilmesi için, kenarlarının doğramalarla veya profillerle kapatılması uygun olur.

Temperli Camlar Nerelerde Kullanılır?

Temperli camlar oldukça yaygın bir kullanım ağına sahiptirler. Temperli Camlar genellikle;

 • Merdiven Korkuluklarında
 • Balkon Korkuluklarında
 • Mobilyalarda
 • Duşakabinlerde
 • Alüminyum Doğramalarda
 • Sehpa ve Masalarda
 • Araç Camlarında
 • Fırınlarda
 • Cephe Kaplamalarda

ve daha bir çok yerde sıklıkla kullanılabilmektedir.

Paslanmaz Korkuluk

Birbey Metal olarak yılların verdiği deneyimle, bir çok paslanmaz korkuluk modeli imalatımız bulunmaktadır. Merdivenlerde, balkonlarda, galeri boşluklarında ve diğer alanlarda sıklıkla kullanılan paslanmaz korkuluklar, diğer korkuluk çeşitlerine göre fiyat ve performans açısından en çok tercih edilendir.

Üretmiş olduğumuz paslanmaz çelik korkuluk modellerinin tamamında 304 CRNI kalite profil ve lamalar kullanılmaktadır. En sık tercih edilen paslanmaz korkuluklar, yuvarlak profillerle imal edilen paslanmaz korkuluklardır.

Üretmiş olduğumuz paslanmaz çelik korkulukların yükseklikleri projeniz ile belirlenebilirken, imara uygun olması açısından genellikle yüksekliği küpeşte ile ayak basma zemini arasını 110 cm’ye tamamlayacak şekilde ayarlanmaktadır.

Firmamız tarafından üretilen paslanmaz çelik korkuluklar arasında;

 1. Yatay emniyetli paslanmaz çelik korkuluk
 2. Dikey emniyetli paslanmaz çelik korkuluk
 3. Camlı paslanmaz çelik korkuluk
 4. Pleksiglass paslanmaz çelik korkuluk
 5. Lamalı paslanmaz çelik korkuluk
 6. Halatlı paslanmaz çelik korkuluk
 7. Ahşap küpeşteli paslanmaz çelik korkuluk

çeşitleri ve daha bir çok paslanmaz korkuluk çeşitleri bulunmaktadır.

1- YATAY EMNİYETLİ PASLANMAZ ÇELİK KORKULUKLAR

Yatay emniyetli paslanmaz çelik korkuluklar en sık tercih edilen paslanmaz çelik korkuluklar arasında yer almaktadır. Standart olarak MSB 805/A pozuna uygun olarak imal edilen korkuluklarımızda küpeştelerimiz Q51*1,5mm, dikmelerimiz Q32*1,5MM ve yatay emniyet borularımız Q16*1,5mm paslanmaz çelik borulardan oluşmaktadır. Küpeşte birleşim yerleri isteğe bağlı olarak bilezikli veya kaynaklı ve polisajlı imal edilmektedir.

YATAY EMNİYETLİ PASLANMAZ ÇELİK KORKULUK GÖRSELLERİ

Aşağıda bulunan yatay emniyetli paslanmaz çelik korkuluk modellerinin tamamı, yuvarlak profillerle imal edilmiş olup, isteğe bağlı olarak profiller kare veya lama ile değiştirilebilmektedir. Yatay Emniyetlerde ise boru profil yerine, halat tercih edilebilir. Yatay emniyet sayısı, korkuluk yüksekliğine bağlı olarak değişmekle birlikte;

 • 110 cm paslanmaz korkuluk için 5-6 adet
 • 100 cm paslanmaz korkuluk için 4-5 adet
 • 90 cm paslanmaz korkuluk için 3-4 adet
 • 80 cm paslanmaz korkuluk için 3-4 adet
 • 70 cm paslanmaz korkuluk için 3 adet
 • 60 cm paslanmaz korkuluk için 2-3 adet
 • 50 cm paslanmaz korkuluk  2-3 adet
 • 40 cm paslanmaz korkuluk için 1-2 adet
 • 30 cm paslanmaz korkuluk için 1 adet yatay emniyet kullanılmaktadır.

2- DİKEY EMNİYETLİ PASLANMAZ ÇELİK KORKULUKLAR

Dikey emniyetli paslanmaz çelik korkuluklar, güvenliği üst seviyede tercih eden müşterilerimiz için tercih edilen korkuluklar arasında yer almaktadır. Tırmanması zor olan bu korkuluk sisteminde, yatay emniyetler yerinde, dikey emniyetler kullanılmaktadır. Genellikle iki emniyet arası maksimum uzaklık 12 cm olarak dizayn edilmektedir. Yatay emniyetli paslanmaz çelik korkuluklar eğitim kurumlarında, iş yerlerinde, kamu binalarında, toki konutlarında sıklıkla kullanılmakla birlikte çocukların tırmanması en zor olan korkuluk sistemidir.

DİKEY EMNİYETLİ PASLANMAZ ÇELİK KORKULUK GÖRSELLERİ

 

3- CAMLI PASLANMAZ ÇELİK KORKULUKLAR

Firmamız tarafından üretilen birbirinden farklı bir çok camlı paslanmaz korkuluk modeli bulunmaktadır. İsteğe bağlı olarak dikmeli, çelik bazalı, spider tutuculu ve noktasal tutuculu olarak üretimlerimiz mevcuttur. Camlı paslanmaz korkuluk sistemlerinde genellikle 8mm temperli camlar (bknz: temperli cam nedir?) kullanılsa da sistemde isteğe bağlı olarak;

 • 6mm temperli cam
 • 8mm temperli cam
 • 10mm temperli cam
 • 4mm+4mm lamine temperli cam
 • 5mm+5mm lamine temperli cam
 • 6mm+6mm lamine temperli cam
 • 8mm+8mm lamine temperli cam
 • 10mm+10mm lamine temperli cam kullanılabilmektedir.

Firmamız tarafından, en güvenli cam olan lamine temperli camlar müşterilerimize tavsiye edilmektedir. Çünkü lamine ve temperli camlar hem darbeye karşı dayanıklıdır, hem de kırıldığında iki cam arasında bulunan yapıştırıcıdan dolayı yerinde kalkmakta ve güvenlik zafiyeti oluşturmamaktadır.

CAMLI PASLANMAZ ÇELİK KORKULUK GÖRSELLERİ

Firmamız tarafından üretilen camlı paslanmaz korkuluklardan bazıları aşağıda görseller halinde sunulmuştur. Projenize uygun olarak tüm camlı paslanmaz korkuluk modellerini üretebilmekteyiz.

 

4- PLEKSİ GLASS PASLANMAZ ÇELİK KORKULUKLAR

Paslanmaz çelik profiller arasında, pleksiglass plakalar kullanılarak imal edilen korkuluk çeşididir. Kırılmaya karşı oldukça dayanıklı olup, istenilen tüm renklerde imalatımız bulunmaktadır.

PLEKSİGLASS PASLANMAZ ÇELİK KORKULUK GÖRSELLERİ

5- LAMALI PASLANMAZ ÇELİK KORKULUKLAR

Lama dikmeler veya küpeşteler ile imal edilen lamalı paslanmaz çelik korkuluklar, darbeye karşı oldukça dayanıklıdır. Firmamız tarafından bir çok lamalı paslanmaz çelik korkuluk modeli üretilmekle birlikte, isteğe bağlı olarak parlak veya satine üretim yapılabilmektedir.

LAMALI PASLANMAZ ÇELİK KORKULUK GÖRSELLERİ

Alüminyum Korkuluk

Üretmiş olduğumuz alüminyum korkuluk modellerinden en sık tercih edilen, yuvarlak profillerle imal edilen alüminyum korkuluklardır.

Üretmiş olduğumuz alüminyum korkulukların yükseklikleri projeniz ile belirlenebilirken, imara uygun olması açısından genellikle yüksekliği küpeşte ile ayak basma zemini arasını 110 cm’ye tamamlayacak şekilde ayarlanmaktadır.

Birbey Metal olarak yılların verdiği deneyimle, bir çok alüminyum korkuluk modeli imalatımız bulunmaktadır. Merdivenlerde, balkonlarda, galeri boşluklarında ve diğer alanlarda sıklıkla kullanılan alüminyum korkuluklar, diğer korkuluk çeşitlerine göre fiyat açısından en çok tercih edilendir.

Firmamız tarafından üretilen alüminyum korkuluklar arasında;

 1. Yatay emniyetli alüminyum korkuluk
 2. Dikey emniyetli alüminyum korkuluk
 3. Camlı alüminyum korkuluk
 4. Bazalı camlı alüminyum korkuluk çeşitleri ve daha bir çok alüminyum korkuluk çeşitleri bulunmaktadır.

1- YATAY EMNİYETLİ ALÜMİNYUM KORKULUKLAR

Yatay emniyetli alüminyum korkuluklar en sık tercih edilen alüminyum korkuluklar arasında yer almaktadır. Standart olarak küpeştelerimiz Q50*1,5mm, dikmelerimiz Q40mm ve yatay emniyet borularımız Q16*1,5mm alüminyum borulardan oluşmaktadır. Küpeşte birleşim yerleri ise dirseklerden vidalarla borulara bağlanır.

YATAY EMNİYETLİ ALÜMİNYUM KORKULUK GÖRSELLERİ

Aşağıda bulunan yatay emniyetli alüminyum korkuluk modellerinin tamamı, yuvarlak profillerle imal edilmiş olup, isteğe bağlı olarak profiller kare profiller ile değiştirilebilmektedir. Yatay Emniyetlerde ise boru profil yerine, kare tercih edilebilir. Yatay emniyet sayısı, korkuluk yüksekliğine bağlı olarak değişmekle birlikte;

 • 110 cm alüminyum korkuluk için 5-6 adet
 • 100 cm alüminyum korkuluk için 4-5 adet
 • 90 cm alüminyum korkuluk için 3-4 adet
 • 80 cm alüminyum korkuluk için 3-4 adet
 • 70 cm alüminyum korkuluk için 3 adet
 • 60 cm alüminyum korkuluk için 2-3 adet
 • 50 cm alüminyum korkuluk  2-3 adet
 • 40 cm alüminyum korkuluk için 1-2 adet
 • 30 cm alüminyum korkuluk için 1 adet yatay emniyet kullanılmaktadır.

2- DİKEY EMNİYETLİ ALÜMİNYUM KORKULUKLAR

Dikey emniyetli alüminyum korkuluklar, güvenliği üst seviyede tercih eden müşterilerimiz için tercih edilen korkuluklar arasında yer almaktadır. Tırmanması zor olan bu korkuluk sisteminde, yatay emniyetler yerinde, dikey emniyetler kullanılmaktadır. Genellikle iki emniyet arası maksimum uzaklık 12 cm olarak dizayn edilmektedir. Yatay emniyetli alüminyum korkuluklar eğitim kurumlarında, iş yerlerinde, kamu binalarında, toki konutlarında sıklıkla kullanılmakla birlikte çocukların tırmanması en zor olan korkuluk sistemidir.

DİKEY EMNİYETLİ ALÜMİNYUM KORKULUK GÖRSELLERİ

3- CAMLI ALÜMİNYUM KORKULUKLAR

Firmamız tarafından üretilen birbirinden farklı bir çok camlı alüminyum korkuluk modeli bulunmaktadır. İsteğe bağlı olarak dikmeli, bazalı, spider tutuculu ve noktasal tutuculu olarak üretimlerimiz mevcuttur. Camlı alüminyum korkuluk sistemlerinde genellikle 8mm temperli camlar (bknz: temperli cam nedir?) kullanılsa da sistemde isteğe bağlı olarak;

 • 6mm temperli cam
 • 8mm temperli cam
 • 10mm temperli cam
 • 4mm+4mm lamine temperli cam (bknz: lamine temperli cam nedir?)
 • 5mm+5mm lamine temperli cam
 • 6mm+6mm lamine temperli cam
 • 8mm+8mm lamine temperli cam
 • 10mm+10mm lamine temperli cam kullanılabilmektedir.

Firmamız tarafından, en güvenli cam olan lamine temperli camlar müşterilerimize tavsiye edilmektedir. Çünkü lamine ve temperli camlar hem darbeye karşı dayanıklıdır, hem de kırıldığında iki cam arasında bulunan yapıştırıcıdan dolayı yerinde kalkmakta ve güvenlik zafiyeti oluşturmamaktadır.

CAMLI ALÜMİNYUM KORKULUK GÖRSELLERİ

Firmamız tarafından üretilen camlı alüminyum korkuluklardan bazıları aşağıda görseller halinde sunulmuştur. Projenize uygun olarak tüm camlı alüminyum korkuluk modellerini üretebilmekteyiz.

Pleksi Korkuluk

Pleksi korkuluklar, pleksiglass çubuklar ile imal edilen dikme veya küpeştelerin birleştirilmesiyle oluşturulan korkuluk sistemleridir. Pleksiglass korkuluklarda isteğe bağlı olarak alüminyum ve paslanmaz çelik (krom – nikel) malzemeler kullanılmaktadır.

Firmamız tarafından üretilen bir çok pleksi korkuluk çeşidi bulunmaktadır.

 • Pleksi merdiven korkuluğu
 • Pleksi balkon korkuluğu
 • Pleksi villa korkuluğu
 • Pleksi galeri korkuluğu

üretimlerimiz arasında yer alan çeşitlerdendir.

Pleksi Merdiven Korkuluğu

Pleksi merdiven korkulukları genellikle her bir merdiven basamağına bir adet pleksiglass dikme konulmasıyla oluşturulan korkuluk sistemidir. İki dikme arasındaki delik merkezi noktaları arası yaklaşık 30 cm olmaktadır. İki dikme arasındaki mesafe ise, genellikle 25 cm civarında olmaktadır. Dikmeler arasındaki mesafe, tamamen merdiven basamak uzunluğunuz ile aynıdır. Bu mesafenin kısaltılabilmesi için, her bir merdiven basamağında 2 adet dikme kullanılması gerekmektedir.

Yatay emniyetli pleksi merdiven korkuluklarında ise, her bir merdiven basamağına bir dikme koymaya gerek yoktur. Çünkü bu sistemde emniyeti, yatay çubuklar sağlamaktadır ve genellikle yatay çubuk sayısı 3 adettir.

Pleksi Korkuluk Özellikleri

 • Pleksi dikmelerimiz parlaklığını yıllarca korur ve matlaşmaya karşı oldukça dayanıklı kaliteli malzemeden imal edilmiştir.
 • Küpeşte ve dikme istenilen renkte ve şekilde imal edilir.
 • Dikmelerimizin tamamı LED ışıklandırılabilir.
 • Krom – Nikel (paslanmaz çelik) yahut alüminyum olarak imal edilebilir.

Pleksi Korkuluk Modelleri

Firmamız tarafından üretilen bir çok pleksi korkuluk modelimiz bulunmaktadır. Pleksi dikme modelleri ve pleksi baba modelleri için buraya tıklayarak kataloğumuzu .PDF olarak indirebilirsiz.

Firmamız tarafından daha önce imalatı ve montajı yapılan pleksi korkuluk modellerimize ait görseller aşağıda paylaşılmıştır.